Yıldız Kümeleri

Yıldızların bir araya toplanmasıyla oluşmuş kümeler halinde olup ikiye ayrılırlar:
1. Açık (veya galaktik) yıldız kümeleri, 2. Kapalı (veya kürevi) yıldız kümeleri.
1. Açık Yıldız Kümeleri: Beş bin kadar yıldız barındıran açık yıldız kümelerinde yıldızlar seyrek olarak bir araya toplandığından dolayı bu isim verilmiştir. Samanyolu‘nda bulunan açık yıldız kümeleri, galaksimizin ekvator düzleminde yakın olarak seyrederler. Bu grubdaki pek çok yıldızın gözle seyredilmesi olanaklıdır. Öküz burcu takım yıldızındaki Süreyya adlı açık yıldız kümesi gözle rahatlıkla görülebilmektedir. Bu grubun içinde, aynı şekilde görülebilen 20 tane yıldız daha vardır. En parlak olanları 8 tanedir. Gerçekte Süreyya, 500 kadar yıldız barındırmaktadır. Bizden 390 ışık yılı uzakta olduğu için ancak en parlak olanlarını görebilmekteyiz. Berrak bir gecede gökyüzü incelendiğinde, kutup yıldızı hariç diğer yıldızların doğu ufkundan yükselip batıya doğru hareket ettikleri görülür. Tam doğu noktasından doğup batıda batan yıldızlar olduğu gibi, farklı noktalardan doğup batan yıldızlar da vardır. Bu şekilde bir gece içinde gökyüzü çok farklı manzaralar alır. Gökyüzünün görüntüsü mevsimlere göre de değişebilir. Mesela baharda mayıs ayının sonunda bazen ay, hilal şekline gelip Süreyya açık yıldız kümesinin menziline girip çok güzel bir manzara oluşturur. Bu şekilde ay eğik bir dal gibi, Süreyya da o dalın bir salkımı gibi gözükür.
Yıldız Kümeleri2. Kapalı Yıldız Kümeleri: Kapalı (veya kürevi) yıldız kümeleri, muazzam bir küre şeklinde görünen kümelerdir. Açık yıldız kümelerinden çok daha zengin olan bu kümelerden Samanyolu galaksisinde 150 kadarı keşfedilmiştir. Bunların güneş sistemine uzaklıkları ise on binlerce ışık yılını bulmaktadır. Samanyolu‘nun merkezi etrafında bir daire çizecek şekilde dönen bu kümelerin bazıları, galaksi diskindeki toz bulutları nedeniyle görüşümüz dışında kalmaktadır. Kapalı yıldız kümelerinde bulunan yıldız sayısı bir milyona ulaşabilmektedir. Bu yıldızların içerisinde güneşten yüz binlerce defa büyük olan birçok kırmızı devler de bulunmaktadır. Kapalı yıldız kümelerinden iki tanesi, çok önceden beri bilinmekte olup güney yarı küresinde Centari ve Tucane‘dir. Kuzey yarım küresinin en parlak kapalı yıldız kümesi ise Herkül burcunda bulunmaktadır. Messier 14 adı verilen bu kümenin merkezinde yıldızlar çok sıkışık bir şekilde bulunmaktadır. Güneşten binlerce defa büyük olan binlerce yıldız, aralarındaki mesafeyi hiç bozmadan ahenk ve uyum içinde yollarına devam etmektedirler.
Yıldız KümeleriYıldızların Ölümü (NOVA): Nasıl ki dünyada insanların, hayvanların ve her şeyin bir ölümü varsa gökyüzünde ki yıldızların, gezegenlerin, galaksilerin hatta tüm evrenin de bir ölümü vardır. Kainatın da topyekun yok olacağı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Fakat nasıl olacağı bilinmemektedir. Bilim adamları, kainatın entropisinin devamlı bir şekilde arttığını söylemekteler. Hareketin olduğu yerde çevrenin de entropisi artmaktadır. Bu artış sonunda bir maksimuma gelir ve nihayetinde sıfır noktasında durur. İşte bu anda bütün hareket durunca bu da kainatın sonu olur. Bu kainat çapında bir ölüm anlamına gelir. Yıldızların ölümü ise enerji depolarındaki hidrojenin tükenmesi ile olur. Böyle bir durumda yıldız kavrulup büzülerek çekirdek haline gelir, “beyaz cüce” şekline geldikten sonra da ölür. Fakat bu ölüm bir yok oluş değil, tam tersine yeni ve daha parlak yıldızların doğumunun başlangıcı demektir. “Nova” veya yıldız çok büyükse “süpernova” adı verilen bir patlamayla etrafa dağılan yıldızın uzaya saçtığı maddeler aslında yeni yıldızların oluşumu için bir maya şekline gelirler. Ve bu şekilde yeni yıldızlar oluşur. Novalar, galaksilerin içinde ani patlamalar şeklinde ortaya çıkar. Bu patlamalar sırasında meydana gelen parlaklık, öylesine fazladır ki yıldızın kendi parlaklığının 100 bin misline kadar çıkabilir. Samanyolu galaksisinde senede 60 – 70 nova olayı yaşanmaktadır. Ayrıca Samanyolu galaksisinin ışık gücüne denk ışık vererek patlayan novalar da vardır ki, bunlara da “süpernova” denilmektedir. Yıldızların içindeki maddeler bu patlayışlarla beraber uzay püskürtülür. Püskürtülen bu maddelerin daha sonra nebülözlerdeki gaz ve toz bulutlarını oluşturdukları görülmüştür. Bunun sonucunda da yıldızları oluşturan maddelerin bu nova patlamaları sonucunda yani ölü yıldız artıklarının oluşması ile meydana gelmektedirler.
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
3
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler