0 Paylaşım 44 Okunma

Walter Gropius 1883 – 1969

Açık konuşmak gerekirse, Walter Gropius aslında öyle ateşli bir tasarımcı filan değildi. Buna rağmen Bauhaus okulunun başındaki dehaydı; Bauhaus ise, söylemeye bile gerek yok ki, modern mimarlığın Şangri – la‘sıdır; bu da, kanımızca, Walter Gropius‘u onun baş rahibi yapmaya yeter.

Bauhaus bauen (inşa etmek), artı, haus (tahmin edeceğiniz gibi ev) – Walter Gropius tarafından tasarlanmıştı ve onun en unutulmaz yapıtı, aynı zamanda Uluslararası Üslup‘un doruğuydu.

Bauhaus, Hitler tarafından kapatılıncaya kadarki (burada Hitler’in modern sanat ve mimarlık ile ilgili görüşlerine girmeyeceğiz) kısa ömrü sırasında, fiilen modern akımın “Kim Kimdir“‘i, Marcel Breuer‘den Laszlo Moholy Nagy‘ye kadar herkesin evi oldu.

Ortaçağın usta – çırak çizgisinde düzenlenen ders programı, uygulamalı sanatların tamamını içeriyordu; verimi de hem nitelik hem de nicelik bakımından şaşırtıcıydı.

Bauhaus‘un kapatılmasından sonra, ABD‘ye giden Walter Gropius (ve Bauhaus ile ilişkisi olan hemen herkes) modern Avrupa mimarisini de beraberinde götürdü.

Nerede ve ne zaman mimarlık okuduğunuza bağlı olarak, bu gelişme ya çok önemli ya da tamamen berbat bir şey olarak değerlendirilir.

Walter Gropius, Alma adlı bir kadınla evliydi. Ayrıca (ama aynı anda değil) Gustav Mahler ve Franz Werfel‘le de evlenmiş olan Alma, şöhret düşkünlerinin ilki diye anılır.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İnhibitörler (Engelleyiciler)
Biyoloji
0 paylaşım1399 okunma

İnhibitörler (Engelleyiciler)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Bitkilerin pek çoğu doğal olarak gelişmelerini önleyen, ancak doğal savunma mekanizmalarının parçası olan kimyasal bileşikler üretmektedirler. Ürettikleri bu maddeler, kimi zaman ananas bitkisindeki…

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)
Biyografi, Din
0 paylaşım1062 okunma

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Hiç de öyle eğlenceli değil. Yeni başlayanlar için söyleyelim, bir önceki yüzyılın, insan ile Tanrı‘yı aşağı yukarı aynı kefeye koyup insanoğlunun ilerleyişi üzerine…

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)
Biyografi
0 paylaşım1310 okunma

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Paul Tillich (ABD’ye Yerleşmiş Alman Mülteci, Lutherci) Tepeden tırnağa modern ve biraz da insan. Paul Tillich teoloji, insan sorar Tanrı yanıtlar formatına sahip,…

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar