0 Paylaşım 580 Okunma

Walter Gropius 1883 – 1969

Açık konuşmak gerekirse, Walter Gropius aslında öyle ateşli bir tasarımcı filan değildi. Buna rağmen Bauhaus okulunun başındaki dehaydı; Bauhaus ise, söylemeye bile gerek yok ki, modern mimarlığın Şangri – la‘sıdır; bu da, kanımızca, Walter Gropius‘u onun baş rahibi yapmaya yeter.

Bauhaus bauen (inşa etmek), artı, haus (tahmin edeceğiniz gibi ev) – Walter Gropius tarafından tasarlanmıştı ve onun en unutulmaz yapıtı, aynı zamanda Uluslararası Üslup‘un doruğuydu.

Bauhaus, Hitler tarafından kapatılıncaya kadarki (burada Hitler’in modern sanat ve mimarlık ile ilgili görüşlerine girmeyeceğiz) kısa ömrü sırasında, fiilen modern akımın “Kim Kimdir“‘i, Marcel Breuer‘den Laszlo Moholy Nagy‘ye kadar herkesin evi oldu.

Ortaçağın usta – çırak çizgisinde düzenlenen ders programı, uygulamalı sanatların tamamını içeriyordu; verimi de hem nitelik hem de nicelik bakımından şaşırtıcıydı.

Bauhaus‘un kapatılmasından sonra, ABD‘ye giden Walter Gropius (ve Bauhaus ile ilişkisi olan hemen herkes) modern Avrupa mimarisini de beraberinde götürdü.

Nerede ve ne zaman mimarlık okuduğunuza bağlı olarak, bu gelişme ya çok önemli ya da tamamen berbat bir şey olarak değerlendirilir.

Walter Gropius, Alma adlı bir kadınla evliydi. Ayrıca (ama aynı anda değil) Gustav Mahler ve Franz Werfel‘le de evlenmiş olan Alma, şöhret düşkünlerinin ilki diye anılır.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1582 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım981 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım857 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar