0 Paylaşım 1194 Okunma

Tilapia (Tilapya) Balıklarının Üreme Özellikleri

Tilapya (Tilapia), geniş bir aile olan Ciclidae familyasından 100 kadar cinse verilen bir isimdir. Bugün eski ve yeni dünyanın tropik ve subtropik sularında yaygın olarak bulunur ve besin olarak tüketilir. Dış yapıları ve gösterdikleri farklı davranış özellikleriyle diğer tatlı su balıklarından kolayca ayrılırlar.
Tilapya (Tilapia), yandan yassılaşmış bir gövdeye ve nispeten büyük bir kafaya sahiptir. Boyları genellikle 20 – 30 cm’dir; ancak 40 -50 cm’ye ulaşanları vardır. Renk türden türe değişir; hatta aynı tür olanlarda da fark görülür. Tilapyaların bazı türleri, renk değiştirme ve kamufle olma kabiliyetine sahiptirler. Korktuklarında ya da ışıklanma değiştiğinde, tilapyaların da rengi değişir. Genelde ürkektirler; bu sebeple sürekli saklanma eğilimindedirler. Tilapyalar akvaryumlarda yetiştirildiğinde, bu özelliklerinden dolayı saklanabilecekleri yerlerinin olması gerekir. Tilapya (Tilapia) göllerde ve nehirlerin ağır akan kısımlarında, haliçlerde ve acı su bölgelerinde yaşar. Su bitkilerinin arasında ya da kıyıdaki çıkıntılı kayaların arasında saklanabileceği yerleri tercih eder. Tilapyanın çevreye uyum yeteneği de oldukça iyidir.

Tatlı su çipurası olarak adlandırılan tilapya (Tilapia), bir fil kadar iştahlı, bir tavşan kadar hızlı üreme özelliğinde olan bir hayvandır. Tilapyanın sonradan yerleştirildiği göllerde diğer balık türlerinin çok azaldığı gözlenmiştir. Bu nedenle tilapya suni göletlerde üretilmektedir.

Tilapia (Tilapya) Balıklarının Üreme ÖzellikleriTilapyalar üreme özellikleri bakımından iki farklı davranış özelliği gösterirler. Birinci grup, yavrularını ağızda besleyenlerdir. Bunlara en iyi örnek Tilapya nilotica‘dır. Bu grup balıklar, yumurtaları, yumurtlamadan hemen sonra ağızlarına alırlar ve onları yavru gelişimi süresince korurlar.

İkinci grup, tabana yumurtlayanlardır. Bunlara en iyi örnek ise, Tilapya zillii‘dir. Diğer gruptakiler gibi yumurtalarını tabana bırakırlar; fakat ağızlarına almak yerine yere yapışan yumurtaları korurlar.

Tabana yumurtlayanlarda, yumurtlama amacıyla bir çift oluşana kadar birkaç gün süren değişik oyunlar şekillenir. Fakat böyle bir çift oluştuktan sonra, aralarındaki ilişki çok güçlü olur. Böyle organize bir çift, bölgelerini korur, temizler ve yumurtlamak amacıyla çukur kazar. Dişi, yumurtalarını bu çukura döker; erkek, bu yumurtaları döller. Yumurtlama ve döllenmeden sonra çiftler, yumurtaların yanında yüzerler ve karın yüzgeçleriyle yumurtaların ihtiyacı olan oksijenli temiz suyu sağlamak için, yelpaze hareketi yaparlar.

Yavrularını ağızda besleyenlerde başlangıçta dişiyle erkek 2,5 – 5 cm derinliğinde 12,5 – 30 cm genişliğinde bir çukur kazarlar. Bunu yaparken kum ya da küçük çakılları ağızlarıyla alarak, yuvadan biraz uzağa bırakırlar. Sonra erkek baş üstü yüzer ve çukurun dibini ağzıyla düzeltir. Bunun arkasından ağır ağır yuvanın üzerinde dolaşarak karnını buraya sürer. Dişi de ona katılır ve balıklar sırayla yuvanın üzerinden yüzerek geçerler. Sonunda dişi yumurtlar ve erkek de bunları döller. Bu birkaç defa tekrarlanır. Bütün yumurtalar bırakıldıktan sonra, cinse göre dişi ya da erkek veya ikisi birden yumurtaları bir emme hareketiyle ağızlarına çekerler. Yumurtalar balıkların ağızlarında çatlar. Yavrular 8 – 20 gün sonra erginlerin ağızlarından çıkar ve yüzerek uzaklaşırlar. Bazı cinslerde dişi, önce yumurtaları sonra da erkeğin saldığı sıvıyı ağzına alır. Böylece yumurtalar ağzında döllenir.

Tilapia (Tilapya) Balıklarının Üreme ÖzellikleriErkek Tilapya balığı doğal şartlarda 3 – 5 m çaplı bir alanı korur ve yaklaşan balık ya da herhangi bir cisme saldırır. Erkeklerin saldırganlıkları zamanla artar ve renkleri değişir, yüzgeçleri daha dikleşir.

Bir cins üzerinde yapılan denemelerde yumurtalarına ağızda kuluçka yöntemini uygulayan erginden, yumurtalar alındığı zaman, çatlamadığı ve mantarlaştığı anlaşılmıştır. Çünkü yumurtalar, erginin boğazında hareket etmekte, hem birbirlerine hem de ağzın yanlarına sürtünmekte, bu da onlara zarar verebilecek bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Tilapyalar 2 -3 aylıkken üremeye başlar; yılda 6 -11 defa yumurtlar. Tilapya bugün tropik ve yarı tropik ülkelerde önemli bir besin sayılmaktadır. Eski Mısır‘dan kalma eserlerdeki resimlerden, balığın binlerce yıl önce de tutulduğunu göstermektedir.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1317 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım835 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım714 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar