Tıbbi Rehabilitasyon Nedir?

Tıbbın amacı, insanları, önce hastalıklardan korumak, eğer hastalığı önleyemezse, en etkili ve kısa sürede onları tedavi etmektir. Ancak, bugün birçok hastalık karşısında tedavilerin yetersiz kaldığı da bir gerçektir. Tıbbın ilerlemesi ile kronik hastalıklı kişilerin ve sakatların sayısı artmıştır. Bu durumda tıbbın üçüncü aşaması olarak rehabilitasyon ortaya çıkmıştır.Tıbbi rehabilitasyon, devamlı veya geçici hastalıkları veya sakatlıkları bulunanların yaşantısını, sağlam insanlarınkine benzetmek, bunların beden ve ruh sağlıklarını, sosyal yaşantılarını, meslekleriyle ilgili uğraşlarını, mümkün olan en verimli düzeyde bulundurmak anlamına gelir. Rehabilitasyon, daha hastalık anında, henüz hasta tedavi edilirken, ilerde oluşabilecek aksaklıkları önleme tedbirleri ile başlar. Mesela ağır durumda yatan kişiye, yatak yaralarının (dekübitüs), eklem sertliklerinin (kontraktür) önlenmesi, rehabilitasyonun ilk işlemlerindendir.

Rehabilitasyonun amacı, insanı bütünü ile ele alır, çok yönlüdür. İnsanı, psikolojik tarafı dahil, her yönden tamamlamaya, tamamlayamazsa kendi şartları ile en bağımsız şekilde yaşamayı öğretmeye çalışır. Anlaşılacağı gibi bütün bu işlem ancak bir ekiple yapılabilir. Bu ekipte fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji, böroşirürji, ortopedi, üroloji ve psikiyatri uzmanları, hemşire ve fizyoterapistler yer alır. Özel bir eğitim gerektiren rehabilitasyon sabır işidir. Bugünün şartları içinde rehabilitasyonun lüks ve önemsiz olduğunu düşünmek, hastalar açısından haksızlıktır. Herkesin de isteyeceği gibi rehabilitasyon, tüm hasta olanların ve sakatların hastane içinde ve dışında yüzünü güldürmeyi ve onların yaşantılarını ilgililendiren bütün sorunları çözmeyi kendine amaç edinen bir bilim dalı ve çok ileri insani bir düşünüş şeklidir.Rehabilitasyonun tarihi: Türkiye’de ilgili olarak klinik uygulamaya geçen ilk kurum, 1927 tarihi ile birlikte fizik tedavi ve kaplıca merkezine dönüştürülen Bursa Askeri Hastanesi olmuştur. 1945 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurulan Fizik Tedavi kürsüsü ilk akademik birim olmuş, ilk ulusal kongre ise 1967’de düzenlenmiştir. 1981 tarihinde YÖK, üniversite hastanelerindeki “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” kürsülerinin adlarını “Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı” olarak değiştirmiştir.

• Bu materyaller, Kriyus Digital‘in açık yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez veya başka web sitelerine çoğaltılamaz. Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
6
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler