0 Paylaşım 294 Okunma

Tercüman Olabilmek

Tercüman Olabilmek İçin Sağlıklı Karar Vermenin Önemi

Tercüman olmak için iyi karar vermek gerekir. Çünkü asla göründüğü gibi olmayan, ne kadar iyi şartlarda yapılırsa yapılsın hayat boyu bir meslek olarak yapmayı düşünen kişiler için iyi karar vermeyi gerektiren iş koludur.

Gençlerdeki Tercüman Hevesi

Genelde üniversite de okuyan gençlerin bir bölümü hayatı boyunca tercüman işi yapmaya hevesli olur. Profesyonel anlamda yapabilmek için de sabırsızlanan gençler mezun olur olmaz da iyi şartlarda bu alanda iş bulma telaşı içerisindeler. Aslında üniversite sürecinde de gençlerin sıklıkla yaptığı işlerden bir tanesidir tercüman işi. Heyecanla okulun bitmesini ve iş hayatına tam anlamıyla sarılmayı dört gözle bekleyen gençlerdir. Belki de biraz da şanslarının yaver gitmesiyle istedikleri bir ortamda  bulma fırsatını yakalayabilirler. Ancak çok daha sonra anlaşılır ki kazın ayağı hiç öyle değildir. Başladıkları günden itibaren çok daha stresli, çok daha yorgun ve çok daha tahammülsüz olabilme ihtimalleri vardır. Aslında dışarıdan bakan birisi olarak her şeyin elinin altında olması, her türlü imkânı olan ve çok rahat gözüken bir iş dalı gibidir. Ancak davulun sesi uzaktan hoş gelir diyebiliriz bu duruma. Çünkü bu sektörde çalışan insanların eline gelen çeviriler çoğu zaman acil başlığı altındadır. Zamanla yarışmanın da ötesine geçmek zorunda kalırsınız. İnsanlar söz konusu tercüme olunca mantıklı olabilmenin sınırlarını zorlamaktadırlar. Tek istedikleri şey acil olan çeviri metninin en kısa sürede ellerine geçmesi isteğidir. Dolayısıyla eldeki işlerin hepsi acil hep çok fazla olunca hele bir de bu metinler hukuki ya da ticari metinler ise haftanın 5 günü sabahtan akşama kadar bunlarla uğraşan bir beyin hiçbir şeye odaklanamaz hale gelir ve keyfini çıkartabileceğini sandığınız iş hayal olur gider.

Tercüman İş Alanında Kendinize Zaman Ayırın

Buradan kimse tercüme yapmasın anlamı çıkartılmamalı tabi ki sıkıcı bir şekilde girmeyen kişiler belki de bu işten zevk alabilmenin yönlerini keşfedebilirler. Tercümen dil bilen bir insanın yapabileceği en mantıklı şeylerden bir tanesidir. Mantık çerçevesi dahilinde yapıldığında kişiye çok şey katabilecek, çok şey öğretebilecek, bazen şaşırtabilecek ama eğlendirebilecek bir uğraştır. Ancak kendi kurallarınız ve beyninizi dinlendirebilecek zamanınız olsun. Tercümeye olan ilginiz sevginiz ancak bu şekilde devam edebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1434 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım893 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım779 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar