Soğuk Füzyonun Varlığı Hala Tartışılıyor

Uzun tartışmalardan sonra nihayet soğuk füzyonun gerçek olduğu kabul edildi. Amerikan Nuclear Society tarafından yayınlanan Fusion Techology dergisinin 25 Nisan 1991 sayısında iki grup Amerikan fizikçi, bir makale yayınlayarak ve eşzaman iki basın toplantısı düzenleyerek, soğuk füzyon olayının gerçek olduğunu dünyaya duyurdu.
Hatırlanacağı üzere soğuk füzyonu iki Amerikalı fizikçi, B. Stanley Pons ve Martin Fleichmann bulmuştu. Bu fizikçiler palladium’la kaplı elektrotlarla ağır suyun veya deuterium’un (D2O) elektrolizini yaparken 2 yenilik farketmişlerdi. Başka açıklaması olmayan bir ısı deşarjı ve Helium 4 parçacıklarının oluşması. Böylece güneşte ve hidrojen bombasında 80 – 100 milyon derecede gerçekleşen bir olay (4H > He) oda ısısında başarılmıştı. Bu yeni bir enerji elde etme yöntemi olup, dünyanın gidişini temelinden değiştirebilirdi.
İki yıldır dünyanın çeşitli laboratuvarlarında bu deney tekrarlandı. Sonuçlar çelişkili idi. Bazı fizikçiler acele ettiler ve soğuk füzyon konusunu kapatıp bir daha açmamaya karar verdiler.
Ancak böyle düşünenler yanılmıştı. Bu gibiler soğuk füzyonun gerçek olamayacağını ileri sürmekle kendilerini zor bir duruma düşürmüş oluyorlardı. Çünkü, bu iki ekipten Frederick J. Mayer ve John R. Reitz açıklamış bulunuyor ki, soğuk füzyon proton ile elektron arasında yer alan, nötr ve orta büyüklükte bir partikül tarafından oluşturulmaktadır. Bu partikülün çekirdekle birleşmesi enerji yaratıyor. Fakat bu konuda tartışmalar bitmiş değildir.
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler