0 Paylaşım 926 Okunma

Rokoko Sanatı

Rokoko kelimesi ilk olarak 18. yy. sonunda kullanılır. 1842’de sözlüğe geçer. Bir tür süsleme. Rocaille fransızca kökü; kayaların ve deniz kabuklarının düzensiz konturlarını hatırlatan bir tür süsleme. Rocaille süsleme bahçelerde, Grotto adı verilen yapay mağaralarda kullanılır.

14. Louis 1715’de öldükten sonra bir tür dinlenme dönemi vardır. Tüm Avrupa‘da Fransa‘nın öncülük ettiği bir moda var; yaşamda rahatlık ve lüks ve eğlence arayışı başladı.

Soylu sınıf bu dönemde iyi durumda ve orta sınıfta giderek güçleniyor. Başlıca sanat koruyucusu soylular, aristokrasidir.

Rokoko, mobilyada, mimaride, kuyumculukta kullanılmış. 18. yy.’da barok sanatının bozulması anlamında kullanılmıştır. Baş koruyucuları monarşi ve kilise değildir, zengin soylular ve burjuvazidir. Barok dinsel mimarlık üslubudur fakat Rokoko, Barok kaynaklı, aydınlanma dönemine bağlı, laik, Paris‘den çıkan bir sanattır. Versailles‘deki ağır üsluba tepkidir. Klasik üslubun tersine doğa motifleri kıvrımları, hareketleri; ince, zarif bir üslub kullanır. Dekoratiftir. Rokoko resimler, evlerin iç dekorasyonu için kullanılır. 18. yy. soyluların yüzyılıdır. 14. Louis‘in ölümünden sonra Paris‘e gelen Aristokrasi, özel konutlar yaptırmaktadır. Bu dönemde özel yaşantı için tasarım ön plana çıkıyor. Kent aristokrasisinin Paris’te yaptıkları evlere Hotel adı veriliyor. İç mekanda rokoko, odalar daralıyor. Bu konaklar; avlu ile bahçeler arasında yer alıyor. Işık ve ayna çok seviliyor.

Örnek; Hotel de Soubise

Mimar Delamair‘in başladığı Boffrand‘ın tamamladığı bir yapı. Dış cephede Versailles‘in klasik cephesi. Prenses Salonu çok tipik bir rokoko. Boyutlar küçülmüş, duvarlar ahşap kaplı, aralarda ayna, yaldız, bol pencereli. Tavanda bitkisel motifler, S ve C kıvrımları, deniz kabuğu motifi, Stuco kabartmalar. Apliklerde bile rokoko görülmektedir.

Düz, sert, çizgi yoktur. Akıcı, esnek hatlar egemendir ve bitki motifleri hakimdir. Rokoko‘da, heykel, resim, iç mimari sentezi vardır. Bir bütünlük dikkat çeker.

Örnek; Asam Kilisesi, Münih / 1733 – 1746

Asam kardeşler, mücevher gibi bir mekan kurgulanmış, Küçük, herşeyin iç içe olduğu bir kilisedir.

Ayrıca Rokoko‘da, mobilya çok önemli, tablolardan bile daha pahalı. Boyutlar küçük, kaliteli, doğal motifler, dış bükey hatlar, bombelidir.

Aslında Rokoko‘da Barok‘tan bir geçiş vardır, bir kopuş değildir. anıtsal görkemli olandan insancıl olana geçiş.

Sanat, gücü ve anıtsallığı değil, yaşamın güzelliğini ve zerafetini yansıtır. Dekoratif bir sanattır, sanatçılar resmin asılacağı yeri düşünürler. Fresk tekniğiyle yapılmış tavan resimleri vardır. Renkli bir sanatdır. Baroğun ağır, alegorik konuları yerine, konuları uçarıdır, hafiftir, mitolojik sahneler, pastoral sahneler, manzarada ise şehir ve kır görünümleri 2 tür manzara vardır; Vedute (İtalya‘da) ve Caprice Modeller, çok geç ve hoş kadınlardır.

Herşeyin temelinde süsleme vardır. Doğal motifler, kıvrımlı asimetrik hatlar. O dönemde süsleme katalogları yayınlanıyor, modeller sunuluyor. Deniz kabukları ve doğal motifler çok önemli.

Ressamlar; hafif tuşlarla çalışırlar, resimde desen açıkça görülür, figürler idealize edilmiştir, hepsi gençtir, sevimlidir. Pastel tonlar kullanılır. Baroktaki gibi dramatik pozlara rastlanmaz, geleneksel kıyafetler vardır.

Tüm yasal hakları saklıdır, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1652 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım1013 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım903 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar