Phobos 2

Sovyet uydusu Phobos 2, Ocak ayının son haftası, Dünya’yı terkettikten 200 gün sonra, Mars gezegenine ulaştı ve 3,2 günlük bir dönemde Mars yüzeyinden 850 km uzakta uzakta kararlı bir yörüngeye oturdu. Programlama hatası yüzünden Phobos amacına ulaşamamıştır. Phobos 2’nin bulgularıyla insanlı Mars yolculukları için önemli bir adım atılacağına inanılmaktadır.

Phobos 2‘nin yolda birçok deney aygıtı bozulmuş; bunlardan bir kısmı uzaktan kumanda ile onarılmıştır. Örneğin, 50 Wattlık ana anten onarılamamıştır. Bu durumda Phobos, 2,5 Wattlık yedek antenini kullanacaktır. Nisan ayında Mars’ın uydusu Phobos‘un çok yakınından geçen Phobos 2, oraya 2 aygıt bırakmışlardır. Biri Phobos‘u boydan boya dolaşırken, diğeri indiği yerde 1 yıl deney yapacaktır.
Mars’ı inceleyen Phobos 2’nin ilk gözlemlerine göre, Mars‘ın Dünya‘nınkine benzer bir magnetosferi olduğu ve Güneş rüzgarıyla etkileşme sonucu Mars’ta da Dünya’daki Van Allen ışınım kuşaklarına benzer kuşaklar olduğu görülmüştür. Bu kuşaklardaki iyonların Mars atmosferinden kaçan oksijen iyonları ve Güneş rüzgarından yakalanan protonlar olduğu anlaşılmıştır. Böylece Mars gezegeninin de bir manyetik alana sahip olduğu ve atmosferinden madde kaybettiği öğrenilmiştir.
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler