0 Paylaşım 697 Okunma

Phobos 2

Sovyet uydusu Phobos 2, Ocak ayının son haftası, Dünya’yı terkettikten 200 gün sonra, Mars gezegenine ulaştı ve 3,2 günlük bir dönemde Mars yüzeyinden 850 km uzakta uzakta kararlı bir yörüngeye oturdu. Programlama hatası yüzünden Phobos amacına ulaşamamıştır. Phobos 2’nin bulgularıyla insanlı Mars yolculukları için önemli bir adım atılacağına inanılmaktadır.

Phobos 2‘nin yolda birçok deney aygıtı bozulmuş; bunlardan bir kısmı uzaktan kumanda ile onarılmıştır. Örneğin, 50 Wattlık ana anten onarılamamıştır. Bu durumda Phobos, 2,5 Wattlık yedek antenini kullanacaktır. Nisan ayında Mars’ın uydusu Phobos‘un çok yakınından geçen Phobos 2, oraya 2 aygıt bırakmışlardır. Biri Phobos‘u boydan boya dolaşırken, diğeri indiği yerde 1 yıl deney yapacaktır.

Mars’ı inceleyen Phobos 2’nin ilk gözlemlerine göre, Mars‘ın Dünya‘nınkine benzer bir magnetosferi olduğu ve Güneş rüzgarıyla etkileşme sonucu Mars’ta da Dünya’daki Van Allen ışınım kuşaklarına benzer kuşaklar olduğu görülmüştür. Bu kuşaklardaki iyonların Mars atmosferinden kaçan oksijen iyonları ve Güneş rüzgarından yakalanan protonlar olduğu anlaşılmıştır. Böylece Mars gezegeninin de bir manyetik alana sahip olduğu ve atmosferinden madde kaybettiği öğrenilmiştir.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1959 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım1245 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım1115 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar