Pablo Picasso'nun Hayatı

Pablo Picasso 25 ekim 1881 yılında Malaga’da doğmuştur. Babası resimöğretmeni Jose Ruiz Blasco’dur, annesi ise Maria Picasso’dur. Dünyaca tanınmış Pablo soyadını annesinden almıştır. Baba mesleğine olan büyük ilgisinden dolayı küçük yaşta çizimlere başlamıştır. 20. Yüzyıl sanatının en bilinen isimlerinden olan Picasso, Georges Braque ile beraber Kübizm akımını yaratmıştır.
Pablo Picasso’nun Hayatı
1891 yılında La Coruna’da Güzel Sanatlar Okulu’nda üstün bir başarıyla çizimlerine devam etmiştir. Okulunu bitirdikten sonra Madrid’in yolunu tutup, akademik çevrelerden bilgiler edinerek kendine has bir stil oluşturmuştur.
1900 yılının Eylül ayında ilk kez Sanat Başkenti Paris‘e giderek, kısa bir süreliğine güzel sanatlar okulundan eski arkadaşı Nöftnel’in atölyesinde çalışmalar yaptı. Paris’te zamanın yenilikçi sanatçılarını barındıran Montmarte semtinde bir süreliğine lüks bir hayat yaşadı. Picasso yaklaşık 3 yıl boyunca yapıtlarında sıradan insanları ele aldı. Nedendir bilinmez, birçok sanatçıdan farklı olarak bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Picasso’nun bu dönemine ‘Mavi Dönem’ ismi koyulmuştur.
Pablo Picasso’nun Hayatı
 
Bu sakin ortam içinde sanatı ‘Mavi Dönem’ den ‘Pembe Dönem’e geçti. 1906 yılında Braque ile tanışan Picasso kübist olarak adlandırılan tablolar yapmaya başlar. Kübist olarak adlandırılan bu tabloların genel özellikleri geometriyi içermesidir. 1909 yazını, Horta de San Juan’da geçirerek kübist peyzaj sanatında yapıtlar üretmiştir. Kısa bir sonra ise bu yapıtları Vollard’da segilemiştir. Pablo’nun bu eserleri az bir zaman içinde Kübizm’in odak noktasını oluşturmuştur. 1912-14 arasında kübizmin temelini yaratan tabloları özellikle Fransa ve bir çok ülkede ün kazanmıştır. Bu tablolarMünich, Berlin ve Köln’deki enternasyonal sergilerde önemli yer tutmuştur.
1914 yılındaki savaşa katılmayarak Pariste yalnız bir şekilde zaman geçirmiştir. Daha sonra Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma’da kalarak sahne dekoratörlüğüne bürünmüştür. Burada çalışırken balerin ve ileride eşi olan Olga Kokhlova ile tanışmıştır. Picasso 2. eşi Olga ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. 20’li yılların başında Picasso Kübizm akımından Klasisizm akımına kayarak, gerçekliği tablolarına yansıtmaya başlamıştır.
Pablo Picasso’nun Hayatı

  • Kübizm akımı nesne yüzeylerinin ardına bakarak konuyu aynı anda değişik açılardan sunabilecek geometrik şekillere dayanmaktadır.
  • Picasso, yaşamı sona erene kadar aynı gençlik enerjisine, tazeliğe, arayış stresine ve sıcak tutkuya sahip olarak bunu yapabilen nadir sanatçılardandır.
  • 1911 yılında Leonardo Da Vinci’ ye ait Mona Lisa eserini, bu yapıtın oluşturulduğu şehre Floransa’ya kaçırmakla suçlanmıştır.
  • En tanınmış eseri Guernica’dır. Bu yapıt Alman ordularının Guernica kasabasına saldırı düzenledikten sonraki halini anlatmaktadır. Picasso, bir sergi sırasında kendisine bir Alman General’i tarafından sorulan ‘Bu eseri siz mi yaptınız?’ sorusuna ‘Hayır, siz yaptınız.’ diyerek cevap vermiştir.
  • Pablo Picasso’nun Hayatı

Picasso’dan sözler:

1) Başkaları olanı group neden diye sordu. Ben ise ne olabiliceğini görüp neden olmasın diye sordum.

2) Küçük bir çocukken annem bana şöyle demişti: ‘Eğer asker olursan genereal olucaksın, rahip olursan papalığa yükseliceksin.’ Ama ben ressam oldum ve Picasso olarak kaldım.
3) Yapabiliceğini düşünen yapabilir, yapamayacağını düşünen yapamaz. Bu değişmez ve tartışılmaz bir kuraldır.
4) Çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum. Beni asıl yoran, hiçbir şey yapmamak ya da gelen misafirleri ağırlamak oluyor.
5) Her zaman yapamadığım şeyi yapıyorum, onun nasıl yapılacığını öğrenmem için.
6) Ben tesadüflere inanmam. Tarihte sadece tevafuklar vardır.
7) Hedeflerimize, ancak hararetle inandığımız ve gayretle uyguladığımız bir plan aracılığıyla ulaşabiliriz. Başarıya giden başka bir yol yoktur.
8) Başarısız sanatkar taklit eder, başarılı sanatkar çalar.
9) Çizmek için gözlerini kappa ve şarkı söyle.
10) Çalışmak insan için bir zorunluluktur. İnsan çalar saati keşfetti.
Pablo Picasso’nun tüm tablolarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
1 Yorum
  1. Cok yararli bir yazi olmus. Internette boyle duzgun gercek ve detayli yzi bulmak artik kolay olmuyor. Ozellikle Pablo Picasso’nun hayati gibi bu kadar onemli bir konuda. Tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler