Ölüm Ve Sonrası

ÖLÜM NEDİR?

Ölüm hayatın sonu. Yaşayan her canlının bir gün tadacağı bir duygu, bir his veya bir olay.Bundan kaçmak mümkün olmayıp nasıl birşeyin bizi beklediği hep aklımızı yoran soru işaretleridir.Derin uykuya daldığımız zaman neler yaptığımızı, nasıl nefes alıp verdiğimizi yada hangi yöne nasıl döndüğümüzü bilmeyiz, bilemeyiz.Tamamen bilincin kapalı olduğu bir duygu durumdur.Peki size, ölümünde bize yaşattığı şeyin tamamen, uykunun


uzun zamanlı hali olduğunu söyleseler ne düşünürdünüz? Peki uyurken görülen rüyalar nedendir? işte bu bizim yaşadığımızın kanıtıdır.Öldüğümüz zaman ise sadece rüya görmediğimiz, beyin fonksiyonlarının tamamen bittiği an olduğu zamandır. Herşey bu kadar basit mi? korktuğumuz kendimize veya yakınlarımıza yakıştıramadığımız ölüm anı nasıl olur peki? Ölüm anı kardıak arrest dediğimiz, kalbin ve tüm dolaşım sistemimizin sonlandığı andır.Bu süreç de ilk olarak nefes alış verişlerimiz artar, takıpne dediğimiz o an da beynimize giden oksijenlenme azaldığı için, beyin hipoksıye girer. Oksijenin azaldığı o anda bayılma denilen senkop gelişir.Daha sonra kalp ve dolaşım sistemimiz durur, haliyle bayıldığımız o an ölüm gerçekleştiği için aslında acı çekmemiş oluruz.Hatta farkında olmadan ,bir nevi uykuda ölmüş gibi oluruz.

Ölüm Sonrası Vücut da Neler olur?

Ölümden sonra ilk 2 saat de ölüm katılığı dediğimiz durum gerçekleşir. vücut tamamen kaskatı olur. Mesela yatağında ölen kimseler yakınları tarafından sabah fark edildiğinde, katılığı gelişmiş olduğu için nasıl uyuyorsa o şekilde bulunur ve kolunu yada bacağını hareket ettirmek mümkün değildir.Daha sonraki 4-6 içinde ise hangi pozisyonda ölüm olayı gerçekleşmişse vücudun yere temas eden kısmında yerçekimine bağlı morluklar oluşur, buna ölüm morlukları denir.Hatta adli tıp da yol gösteren bir durumdur.

ölüm sonrası 8 saat ve sonrasında vücudumuzda bulunan özellikle de barsak sisteminde yoğun olan mikro organizmalar immün sistemin çöküşü yüzünden, tamamen güç kazanıp oldukları yerde vücuda zarar vermeye başlar.Sonunda karın bölgesinde patlama olur ve vücut organları tamamen dış ortama çıkar. Çevreye yayılan kokuda bu yüzdendir. Ölüm sonrası morg a koymanın genel mantıgı da budur.

Ölümden Sonra Sahip Olduğumuz Ruha Neler Olur?

Ruh hissedilen, hissettiren, kişileri farklı kılan temel soyut bir kavramdır.Neden farlı yapan şey ruhtur? Evet bu konu hakkında yapılan araştırmalar sınırlıdır.Hatta bu konu biraz da metafizik konuları arasında ele alınır. Tüm insanlarda var olan anatomi, hormonal denge ve yaşamımızın devamlılığı için gereken metabolizma aynı şekilde çalışıyorsa. Beyinimizdeki nöronlar ve iletim ağı olan sinaps bağlantıları ve bu bağlantıyı sağlayan mediatörler aynı ise.Neden insanlar farklı hissedip farklı davranıyor? İşte tam da bu nokta da ruh devreye girer.İşte ölüm anında ruhumuz bedenimizden ayrılır.Bu ayrılma ile ruha sahip olmayan beden tamamen sonu görmüş olur. Peki bu son buraya kadar mıdır? Bundan sonrası tamamen netleşmemiş bir boyuttur.

Reenkarnasyon Nedir?

reenkarnasyon
‘ölümden sonra tekrardan doğmak’ olarak özetlenen, yüz yıllardan boyu süregelen bir inançtır. Ruhun yeni bir bedende tekrar dünyaya gelmesi demektir.Doğum ve ölüm döngüsüdür.Birçok inanışa ve dine göre bu mümkün ancak bizim ülkemizde çok fazla gerçeklik payı olmadığını düşünülüyor. Bazı inançlara göre; beden 2 ya da 3 kez tekrar dirilir ve yeni hayatına devam eder ancak bu süreçte eski hayatını hiçbir şekilde hatırlamaz.Vücut ruh değiştirebilir, vücut sadece bir giysi aslolan ruhtur ve ruh istediği bedende yeniden ve tekrar tekrar can bulabilir.Ancak bazı kişilerde geçmiş hayatlarını hatırlama veya anımsama şeklinde anılar olduğunu söyledikleri araştırmalar mevcuttur. Şu an hala inceleme araştırma ve metafizik konuları olarak araştırılmaktadır.

Total
1
Paylaşım
2 Yorum
  1. Hayatın tek gerçeği olan bir konuya değinmişsiniz. Yazının içeriği ve gelişmesi oldukça güzel. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

  2. Yaziniza ek olarak Bazı insanlar daha önce dünyada yaşadıklarını söylemekte. Yani realkarnasyonü destekler aciklamalar yapmakta. Dahası bazı çocuklar farkli bir ülkede doğmasına rağmen küçük yaşlarda farklı bir dil konuşmakta. Bu tarz istisnai durumlarda yaşanmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler