Modern Fotoğraf Sanatı 5. Bölüm

Türkiye’de fotoğrafçılığın yayılışı: Osmanlı Devleti’nde Müslüman – Türk fotoğrafçılarının duyulmaları 1900 yıllarına rastlar. İlk Türk fotoğrafçısı, Hanya‘da atölye açan Salih Bey’dir. Baha Bediz 1905’de Girit‘te atölye açmış, daha sonra İstanbul‘da ilk defa atölye açan Türk fotoğrafçısı’dır. Atölyesini Babiali‘de açmıştır. İlk zaman çok büyük güçlüklerle karşılaşan Baha Bey, sonra işini geliştirerek 1920’de “Resne” adını verdiği fotoğrafhanesinin Bahçekapı ve Üsküdar şubelerini de açmıştır. Sirkeci‘de “Ferit İbrahim Fotoğrafhanesi” 1927’de açılarak fotoğrafçılığın benimsenmesine yardımcı olmuştur. Cumhuriyet sonrasında fotoğrafçılık alanında gelişmeler olmuş, ilk magazin (basın) fotoğrafçısı Burhan Felek‘in 2,5 kiloluk makine diye anımsadığı fotoğraf makineleri ortadan kalkmış, daha hafif makineler ithal edilmiştir. Sonunda fotoğraf, kanuni işlemlerde kullanılmaya başlanmış, nüfus kağıdı, pasaport, ikamet senedi vb. gibi alanlarda kullanılmıştır. Ülkemizde bu sanat kolu ile ilgili dergiler yayınlanmaya başlanmış, fotoğraf yarışmaları düzenlenerek toplumun ilgisi tamamen bu yöne çevrilmiştir. Bu arada fotoğrafçılık kulüp ve dernekleri açılmış, böylece büyük bir kitlenin fotoğrafçılıkla ilgilenmesi sağlanmıştır. Cumhuriyet devrinin ilk fotoğrafçıları Cemal IşıkselSelahattin Giz Baha GelenbeviOthmar Namık Görgüç vb. Bunlardan Işıksel 1925’de fotoğrafçılığa başlamış ve Atatürk‘ün özel fotoğrafçılığını yapmıştır. Avusturya‘lı Othmar 42 yıl Türkiye‘de çalışmış 2007 sayılı kanun nedeniyle ticari amaçla fotoğraf çekmesi yasaklandığından dolayı kendi ülkesine dönmüştür. Çağdaş Türk fotoğraf çalışmalarına katkısı olmuş kendi-kendini yetiştirmiş bir fotoğrafçı Ara Güler dış ülkelerde önemli başarılar kazanmıştır. Fotoğraf sanatında ülkemizde gün geçtikçe değerli sanatçılar yetişmiştir. Günümüzde fotoğrafın sanat olmadığını tartışanlar da vardır. Fotoğrafın geçmişten aldığı ışıkla, geleceğe ışık tutması fotoğrafı, sanatın bir parçası haline getirmiştir.
Modern Fotoğraf Sanatı 5. BölümIşığın kırılmasından doğan görüşler:
1. Suya batırılmış olan bir çubuğa eğik olarak bakacak olursak, çubuğun suda ki kısmını “kırık ve kısa” gibi görürüz.
2. Bir havuz veya bir kapta bulunan suyun yüzüne ne kadar eğik bakarsak, kapta bulunan suyun dibi yükselmiş ve kapta daha az su varmış gibi görünür.
3. Güneş ve yıldızlar, ufukta bulundukları zaman bulundukları yerden daha yüksekte görünürler. Güneş ve yıldızların daha yüksekteymiş gibi görünmesinin nedeni şudur : Bu gök cisimlerinden dünyaya doğru gelindikçe havanın yoğunluğu çoğalır. Böylece ışınlar normale yaklaşarak kırılır. Biz de güneşi veya yıldızları gerçek doğrultusundan daha yüksekte görürüz.
Tam Yansıma: Sudan veya camdan havaya geçen ışınlar, normalden uzaklaşacak şekilde kırılırlar. Gelme açısı belirli bir büyüklük alınca, kırılan ışın, normalde 90 derecelik bir açı meydana getirir. Işığın sudan havaya geçişte sınır açısı 48 derecedir. Eğer gelme açısı 48 dereceyi geçerse “Tam yansıma” olur.
Serap olayı: Çöllerde meydana gelen ışık yansımasına “serap” denir. Çöllerde yerden yükseldikçe, hava çabuk soğur. Üst taraflarda yoğun, alt taraflarda az yoğun hava tabakaları meydana gelir. Böyle bir ortamdan gelen ışınlar, çok kırıcı ortamdan, az kırıcı ortamlara geçerken sınır açısını aştıkları zaman “tam yansıma” meydana getirirler. Tam yansıyan ışınların doğrultusunda bulunan bir kimse, baktığı yerde su varmış gibi görür.
Modern Fotoğraf Sanatı 5. BölümIşığın yansıması: Saydam olmayan cisimlerin pürüzsüz ve parlak yüzleri üzerine düşen ışınların büyük bir kısmı, bu yüzlere çarparak geri döner. Buna “ışığın yansıması” denir.
Yansıma Kanunları: Bir ışın, aynaya geldiği zaman, bu ışına “Gelen ışın” denir. Gelen ışının aynaya düştüğü noktadan aynaya çizilen dikmeye “Normal” denir. Işın bu noktadan yansıyarak gözümüze gelir. Bu ışına da “Yansıyan ışın” adı verilir. Normal ile gelen ışının yaptığı açıya “Gelme açısı“, normal ile yansıyan ışının yaptığı açıya da “Yansıma açısı” denir. Yansıma kanunları şunlardır:
1. Gelme açısı, yansıma açısına eşittir.
2. Gelen ışın, normal ve yansıyan ışın aynı düzlem içinde bulunurlar.
Pürüzsüz ve parlak cisimler, ışığı iyi yansıtırlar. Bir cisim ne kadar pürüzsüz ve parlak olursa, üzerine düşen ışınları o kadar iyi yansıtır. (Yazının devamı için, site içerisinde arama yaptırarak daha hızlı bir şekilde diğer Modern Fotoğrafçılık Sanatı bölümlerine ulaşabilirsiniz.)
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler