0 Paylaşım 697 Okunma

Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe “1886 – 1969″ (herkes ona “Mies” der) şu cam binaların (en ünlüsü New York’taki Seagram Binası) arkasındaki isimdir.

Her ne kadar onun bu işte bir suçu yoksa da, bu tür mimarlığın büyük sorunu kolayca taklit edilebilmesi, sokaktaki bu türden tek bir binanın insanda şok etkisi uyandırmasına karşılık, ellisi bir araya gelince Alphaville oluşturmasıdır.

Binalarının kolay taklit edilebilmesinin nedeni, Mies‘in esas olarak klasik bir mimar olmasıdır. Yani, Yunanlılar gibi o da, biçimle ve bu biçimlerin nasıl biraraya getirilebileceği kurallarla ilgili bir sözlük geliştirmiş (işin erbapları mimarlıktan söz ederken mümkün olduğunca dilbilimsel jargona başvurur), sonra da bütün bu biçim ve kuralları arsa üzerinde uygulamıştır.

Yapıtları (1921’deki ünlü cam gökdelen projesinde olduğu gibi) ekspresyonizm ve de Stijl‘den (20’lerin tuğla evleri) etkilemekle birlikte, 30’ların başlarında yaptığı binalardan sonraki projelerinde giderek artan bir biçimde kesinlik, yalınlık ve doğrusallık gibi özellikler öne çıkar.

Bu yapıtları içinde en önemlisi Chicago‘daki Illinois Teknoloji Enstitüsü‘nün kampusüdür; inşaatın temelleri 1938’de atılmış, Mies oradaki çalışmasını 50’li yıllar boyunca sürdürmüştür.

Mies hakkında çok şey bildiğinizi göstermek için, mimarlığın şu bir türlü halledilemeyen köşe meselesine getirdiği ustaca çözüme hayran olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1959 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım1245 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım1116 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar