0 Paylaşım 38 Okunma

Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe “1886 – 1969″ (herkes ona “Mies” der) şu cam binaların (en ünlüsü New York’taki Seagram Binası) arkasındaki isimdir.

Her ne kadar onun bu işte bir suçu yoksa da, bu tür mimarlığın büyük sorunu kolayca taklit edilebilmesi, sokaktaki bu türden tek bir binanın insanda şok etkisi uyandırmasına karşılık, ellisi bir araya gelince Alphaville oluşturmasıdır.

Binalarının kolay taklit edilebilmesinin nedeni, Mies‘in esas olarak klasik bir mimar olmasıdır. Yani, Yunanlılar gibi o da, biçimle ve bu biçimlerin nasıl biraraya getirilebileceği kurallarla ilgili bir sözlük geliştirmiş (işin erbapları mimarlıktan söz ederken mümkün olduğunca dilbilimsel jargona başvurur), sonra da bütün bu biçim ve kuralları arsa üzerinde uygulamıştır.

Yapıtları (1921’deki ünlü cam gökdelen projesinde olduğu gibi) ekspresyonizm ve de Stijl‘den (20’lerin tuğla evleri) etkilemekle birlikte, 30’ların başlarında yaptığı binalardan sonraki projelerinde giderek artan bir biçimde kesinlik, yalınlık ve doğrusallık gibi özellikler öne çıkar.

Bu yapıtları içinde en önemlisi Chicago‘daki Illinois Teknoloji Enstitüsü‘nün kampusüdür; inşaatın temelleri 1938’de atılmış, Mies oradaki çalışmasını 50’li yıllar boyunca sürdürmüştür.

Mies hakkında çok şey bildiğinizi göstermek için, mimarlığın şu bir türlü halledilemeyen köşe meselesine getirdiği ustaca çözüme hayran olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İnhibitörler (Engelleyiciler)
Biyoloji
0 paylaşım1401 okunma

İnhibitörler (Engelleyiciler)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Bitkilerin pek çoğu doğal olarak gelişmelerini önleyen, ancak doğal savunma mekanizmalarının parçası olan kimyasal bileşikler üretmektedirler. Ürettikleri bu maddeler, kimi zaman ananas bitkisindeki…

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)
Biyografi, Din
0 paylaşım1062 okunma

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Hiç de öyle eğlenceli değil. Yeni başlayanlar için söyleyelim, bir önceki yüzyılın, insan ile Tanrı‘yı aşağı yukarı aynı kefeye koyup insanoğlunun ilerleyişi üzerine…

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)
Biyografi
0 paylaşım1310 okunma

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Paul Tillich (ABD’ye Yerleşmiş Alman Mülteci, Lutherci) Tepeden tırnağa modern ve biraz da insan. Paul Tillich teoloji, insan sorar Tanrı yanıtlar formatına sahip,…

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar