Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe “1886 – 1969″ (herkes ona “Mies” der) şu cam binaların (en ünlüsü New York’taki Seagram Binası) arkasındaki isimdir.
Her ne kadar onun bu işte bir suçu yoksa da, bu tür mimarlığın büyük sorunu kolayca taklit edilebilmesi, sokaktaki bu türden tek bir binanın insanda şok etkisi uyandırmasına karşılık, ellisi bir araya gelince Alphaville oluşturmasıdır.
Binalarının kolay taklit edilebilmesinin nedeni, Mies‘in esas olarak klasik bir mimar olmasıdır. Yani, Yunanlılar gibi o da, biçimle ve bu biçimlerin nasıl biraraya getirilebileceği kurallarla ilgili bir sözlük geliştirmiş (işin erbapları mimarlıktan söz ederken mümkün olduğunca dilbilimsel jargona başvurur), sonra da bütün bu biçim ve kuralları arsa üzerinde uygulamıştır.
Yapıtları (1921’deki ünlü cam gökdelen projesinde olduğu gibi) ekspresyonizm ve de Stijl‘den (20’lerin tuğla evleri) etkilemekle birlikte, 30’ların başlarında yaptığı binalardan sonraki projelerinde giderek artan bir biçimde kesinlik, yalınlık ve doğrusallık gibi özellikler öne çıkar.
Bu yapıtları içinde en önemlisi Chicago‘daki Illinois Teknoloji Enstitüsü‘nün kampusüdür; inşaatın temelleri 1938’de atılmış, Mies oradaki çalışmasını 50’li yıllar boyunca sürdürmüştür.
Mies hakkında çok şey bildiğinizi göstermek için, mimarlığın şu bir türlü halledilemeyen köşe meselesine getirdiği ustaca çözüme hayran olduğunuzu söyleyebilirsiniz.
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler