0 Paylaşım 695 Okunma

Le Corbusier 1887 – 1965

Le Corbusier (“Corb” ya da “Corbu” diye de bilinir, hangi okula gittiğinize bağlı) tıpkı “RuPaul” ya da”Bijan” gibi, insanın kendi kendisine verdiği anlamı belirsiz bir takma addır.

Gerçek adı Charles Edouard Jeanneret‘di. Birçok mimar gibi Le Corbusier de megalomanın tekiydi; belki de İsviçreli olduğundan, Paris gibi hijyenik olmayan eski kentlerin buldozerle yerle bir edilip yerlerine pırıl pırıl yüksek binalar dikilmesinin daha iyi olacağını düşünüyordu.

Allahtan, Parisliler bu fikre pek itibar etmediler. Ama fikir Birleşik Devletler‘de “kentsel yenilenme” adıyla müthiş tutundu. Öte yandan Le Corbusier‘un binaları müthişti. Paris‘in dış kesiminde yaptığı ilk evler (bunlardan biri Garches’da, Gertrude Stein ve erkek kardeşi Leo içindi) Uluslararası Üslup‘un efsanevi, olağanüstü örnekleriydi; bunların en kusursuzlarından biri, 1929’da yaptığı (modern mimarlık için gerçekten önemli bir yıl) Villa Savoye‘dir.

Yaşamının sonraki yıllarında Le Corbusier, Kübizmi ve betonu keşfetti ve işin rengi belirgin bir biçimde değişti.

İnce düzlemler ve görece basit geometriler yerine, kalın duvarlara ve tensel, plastik biçimlere yöneldi.

Son dönem yapıtları içinde en tanınmışı, Sally Field‘in Uçan Rahibe rolünde giydiği başlıktan esinlenerek yapılmış Notre Dame en Haut kilisesidir.

Yaşamının sonuna doğru Le Corbusier, baştan aşağı yeni bir kent kurma fırsatını buldu: Hindistan‘daki Çandigar.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1961 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım1245 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım1116 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar