Işık Türleri ve Fotoğraf Sanatı

Işığın Çeşitleri – Yumuşak Işık: 

Tavan yüksekliği, oda boyutları ve renkler bir sorun yaratırsa en iyi çözüm doğrudan doğruya yaygın aydınlatmadır. Yapay ışığın fotoğrafik tek ereği, doğal ışık etkisinin aynısını verecek gibi bir görüntü sağlamaktır.
Doğal ışık, içeride ve dışarıda doğrudan ya da dolaylı, güneş ışığı, aynı zamanda da fotoğrafik ışığın dışında yapay kaynaklardan aldığımız ve alıştığımız ışık anlamına gelir. Kendini yaratıcı bir ışık teknisyeni yani fotoğrafçı, dışarıda ki gün ışığının yanı sıra camlardan süzülen gün ışığını veya bir konunun üzerine düşen alevin ışığını, sokak lambasının soğuk kasvetli parıltısı gibi görüntüleri de üretebilecek kapasitede olmalıdır.
Işık Türleri ve Fotoğraf Sanatı
Gerçekte bugünün fotoğrafçısının elinde ki çeşitli ve en iyi kaliteli ışık teçhizatı ile stüdyosunda yaratamayacağı hiç bir doğal ışık düzeni yoktur. Fakat çoğumuz için dramatik efektler özeldir. Çoğumuz ev stüdyolarımızda konunun görüntüsünü beğenilir ve ilgi çekici biçime sokmaktan öte bir gereksinme duymayarak çalışırız. Bunun için de benzerini yapabileceğimiz tek aydınlatma, ev dışı görüntüler için en ideal olanıdır. Hafif puslu bir havada bulutlardan süzülen güneş ışınları, bu tür aydınlatmanın neden ideal olduğunu herhalde şimdiye kadar anlatmış olmalıdır.
Işık, kaynağından konuya, doğrudan doğruya gelirse gölgeler ve parlak noktalar arasında sert ayrım çizgileri oluşturur. Eğer bu ışık kaynağı yeterince küçük ya da konudan uzaksa (örneğin tiyatroda spot ışıkları, oto farları gibi) yine de bu doğrudan aydınlatmanın bol ışıklı yerler ile gölgeli yerler arasında büyük zıtlıklar yaratacağı anlaşılan bir şeydir.
Parlak güneş ışığı, her zaman atmosferde yansıyan ışıkla güçlenir. Kısmen konunun gölgeli yerlerini doldurur. Fakat buralarda parlak noktalar arasında sınır çizgileri, özellikle iyi bir görüntü için hata sayılır. Çünkü bu sert çizgiler konunu düzeyinde küçük bozukluklar yaparak rahatsız edici ayrıntılar yaratma eğilimindedir. Bu durum doğal olarak cansız konular için de aynıdır.
[ad type=custom-ad-1] Gölgeler ve parlak noktalar arasında ki ışık değerlerinin büyük zıtlıkları ve bu yerlerin görünümünü bozar. Çoğu açık hava fotoğrafçılarında parlak güneş ışığının sadece kötü haber olduğunu bilmek gerekir. Kapalı bir havada güneşten dökülen ışıklar, konunu yüzeyine doğrudan gelmez. Başta mikroskopik su zerrecikleri olmak üzere, atmosferde ki küçük nesneler ışığı kırarlar.

Gölge Işık

Her ışık hüzmesi bu engellerle karşılaştıkça çeşitli yönlere küçük parçalar halinde sekerek, geri teperek değilir. Böylece konu yüzeyine kaynaklarından doğan bir çizgi ile düşmezler. Aksine bulut tabakalarından, filtrelerden konuya değişik yerlerden vururlar ve parlak noktalar, gölgeler arasında ki direkt aydınlatma özelliği olan zıtlığı silerler.
Tamamen kapalı bir havada bütün gölgeler kaybolur. En elverişli koşul olan hafif puslu havalar, gölge ışık sınırlarını yumuşatır. Bu tür doğal ışığı elde etmek için evde ya da stüdyoda Fotoflud lambası, flaş gibi ışık kaynaklarını tavana veya duvara vurdurarak puslu havalarda ki ışık efektini elde edebiliriz. Böylece bir yüzeye çarpan ışık, değişik yönlere dağılacaktır. Konuya direkt ışık ayarlamasında olduğu gibi, tek yönden değil, çeşitli yönlerden ışık vuracaktır.
Işık Türleri ve Fotoğraf Sanatı
Bu ışıklandırma türünün resimleme sanatında çok kullanışlı olması nedeni ile bütün ileri tekniği benimsemiş stüdyolarda tavan duvarlar ve yerler beyaza boyanır. (Çekim sırasında yansıyan ışıklar eşit olarak dağılsın diye) Stüdyolar genişse bu yansımalar değişik ve güzel olacaktır. Çoğunlukla büyük ticari stüdyolarda doğrudan fırlatılan ışık uygulanması zordur. Bu durumlarda oda boyutlarının önemi büyüktür.
Bu zorluğu ortadan kaldırmak için hazırlanmış şemsiyeli sıçrayan ışık aygıtları vardır. Bu aygıtlar çok değişik sistem içinde geliştirildiğinden stüdyo fotoğrafçılığında çok yardımcı olmaktadırlar. Ama her bakımdan denetlenebilen koşullarda yumuşak ışık yaratmak için ideal bir aygıt değildirler.
Yazının tüm bölümlerini ve devamını okumak için: Fotoğrafçılık
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler