Cümle Yapısı Dilbilgisi

Bir dil çifti, bir ana veya kaynak dil ile bir hedef dili içerir. Avrupa Ekonomik Topluluğu‘nda resmen 7 dil onaylanmış ve kabul edilmiştir. Bunlar: İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca, Hollandaca, Danimarkaca, Yunancadır. Böylece resmi dökümanlar için 42 dil çifti ortaya çıkmaktadır. N sayıda değişik dil için (N-I) sayıda dil çifti olacaktır. Eğer İspanyolca ve Portekizce de Avrupa Komisyonu’na dahil olur ise 72 dil çifti ortaya çıkacaktır. Fakat işin iyi tarafı, dillerin yapılarının bilinmesidir. Bir dilin tarif edilebilmesi için gerekli sentaks ve dilbilgisi kuralları bu konuda yardımcı olacaklardır. İsimler, fiiler, sıfatlar ve benzerleri muhtelif şekillerde görev yaparlar. Eğer S cümle, NP isim ifadesi, VP fiil ifadesi, D belirleyici, AUX. yardımcı (fiil), N isim, V fiil olarak kabul edilirse, kural şöyle olur.


KURAL

1 S NP + VP
2 VP Verb + NP
3 NP Det + N
4 Verb Aux + V
5 Det the, a
6 N boy, race
7 Aux will, can
8 V win, see

Bu basit formüllendirmeye “cümle dilbilgisi yapısı” denir ve “The boy will win the race” şeklindeki cümlenin ortaya çıkmasını sağlar.
Aşağıdaki kuralın nasıl çalıştığını görelim:


i S
ii NP + VP 1
iii NP + Verb + NP 2
iv Det + N + Verb + NP 3
v Det + N + Verb + Det + N 3
vi Det + N + Aux + V + Det + N 4
vii the + N + Aux + V + Det + N 5
viii the + N + Aux + V + the + N 5
ix the + boy + Aux + V + the + N 6
x the + boy + Aux + V + the + race 6
xi the + boy + will + V + the + race 7
xii the + boy + will + win + the + race 8
Chomsky aktif ve pasif cümlelerin temelini teşkil eden yapı ile ilgili dilbilgisi geçişlerini kurallandırmıştır. Bu karmaşık kurallar ile “Çocuk yarışı kazanacak” cümlesi “Yarış çocuk tarafından kazanılacak” şekline sokulabilir.
Tüm yasal hakları saklıdır!

Total
6
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler