0 Paylaşım 868 Okunma

Çevreye Zarar Vermeyen Plastik

İtalya’da bir kimya şirketi olan Ferruzzi, dünyanın gerçekten çürüyebilen ilk plastiğini icat ettiğini iddia etti. Firma söz konusu plastikten yapılmış 750 bin tane “Miki Maus” saati piyasaya sürerek, keşfini ilan etti. Ürünün patenti ve bir yıllık üretim hakkı için müracaatta bulundu.

Projenin yöneticisi bilim adamı Amilcare Collina, Ferruzzi şirketinin ürettiği plastiğin şu anda kullanılan mevcut “çürüyebilir” plastikten farklı olduğunu söylemektedir. Genellikle taşıma torbaları gibi bir kez kullanılıp atılabilen malların yapımında kullanılan mevcut “çürüyebilir” plastik, gözeneklerinde nişasta bulunan polietilen dokularından yapılmaktadır. Oysa topraktaki mikroplar nişastayı çözebildikleri halde polietileni çözemezler. Bu nedenle bu torbalar ancak kısmen “çürüyebilir”‘dir.

Ferruzzi’nin ürettiği yeni plastik de mısır nişastasını içerir. Fakat bundaki nişasta oranı, diğerlerinden daha yüksektir. Mevcut “çürüyebilir” plastikler, yüzde 10 oranına kadar nişasta içerdikleri halde Ferruzzi’nin ürettiği plastikler, yüzde 10 ila 50 arasında nişasta içermektedir. Mikroplar, plastiğin bu bölümünü karbondioksit ve suya dönüştürür. Plastiğin geri kalan kısmı, “plastikleştiriciler” denen kolayca kırılmayı önleyen bileşikler ve hidrokarbon molekülü düz zincirleri veya petrolden elde edilmiş polimerlerden oluşmaktadır.

Çevreye Zarar Vermeyen PlastikFerruzzi’nin ürettiği plastiğin yeni bir özelliği, petrolden elde edilmiş polimerin suda eriyen, nispeten kısa bağlı bir molekül olmasından ileri gelmektedir. Bu durum onu, topraktaki mikroplar tarafından çürütülme ve sindirim bakımından polietilen gibi suya karşı dayanıklı olan uzun bağlı bir molekülden daha etki edilebilir yapmaktadır. Çürüme hızı, plastikteki nişasta miktarının artışı ölçüsünde artar. Fakat hala petrolden elde edilmiş alelade plastikten ancak birkaç kat daha hızlı çürümektedir.
Plastiğin değişik çevre koşullarında çürümeye başlama zamanını ölçmek ve petrol kökenli bileşim maddesinde bakteri etkisiyle ortaya çıkan çözülme sonuçlarını tespit etmek için deneyler henüz yetersizdir.

Collina’nın açıklamasına göre, Ferruzzi’nin ürettği plastiğin diğer benzersiz değişikliği, bir alaşıma dönüşmüş gerçek bir polimerler birleşimi olmasıdır. Bu, nişasta polimeri zincirleri ile petrolden elde edilmiş polimerin yeni özelliklerine sahip bir madde oluşturmak için birleştirilmesi demektir. Oysa mevcut “çürüyebilir” plastikler bir alaşım değil, sadece basit madde karışımlarıdır.
Bu yeni usul, Ferruzzi’ye esas itibarıyla plastikteki nişasta miktarını artırmaya olanak verdi. Eğer mevcut “çürüyebilir” plastiklerdeki nişasta yükü yüzde 10’dan fazla olursa, nişastayı tutan polietilen “desteği” çok zayıflar. Bu da alışveriş torbaları için bir materyal olarak bu tür plastiklerin kullanışsız olmasına yol açar. Ferruzzi’nin ürettiği plastikler yüzde 20’lik bir nişasta yüküyle bile alış – veriş torbaları için yeterince dayanıklı olabilmektedir.

Plastiğin geliştirilmesi, Ferruzzi’nin başlattığı ve maliyeti 20 milyar liret (10 milyon pound) olarak hesaplanan “yeşil kimya” programındaki projelerden biridir. İtalyan hükümeti bu yıl, alış – veriş torbaları dahil çürümeyen ambalaj maddelerinin tümünün öznümüzdeki on yıl sonunda kullanımdan kaldırılmış olması gerektiğine dair karar aldı. İsveç, çürümeyen “polyvinyl chloride” den yapılmış ambalaj maddesini yasakladı.

Çevreye Zarar Vermeyen PlastikCollina, “hükümetlerin denetleyici baskısının, mevcut teknolojiye alternatifler geliştirebilmemizde zaman içerisinde etkisi görülen önemli bir faktör” olduğu görüşünde.

Yeşil Kimya” ürünlerinin gelişmesinde bir diğer etken, Avrupa Topluluğu’dur. Topluluk, Ferruzzi gibi firmaların araştırmalarına yardım etmek ve çiftçileri ihtiyaç fazlası yiyecekler yerine endüstri için hammadde üretmeye teşvik etmek amacıyla ödenek ayırmaktadır. Topluluğun toplam araştırmalar bütçesinin küçük bir oranını oluşturmasına rağmen, bu tür araştırmalara yardımcı olmak amacıyla “Flair” olarak adlandırılan bir programı da vardır.

Furruzzi’nin ürettiği yeni çürüyebilir plastik, mevcut plastikten daha pahalıdır. Collina’nın dediğine göre, yine de fiyatı diğerinin iki katından azdır. Plastiği, Ferruzzi’nin araştırma kuruluşu Fertech’teki bilim adamları icat ettiler.

Cleveland’da bulunan “ICI Biyolojik Ürünler” kuruluşu da, mühendislerin doğrudan tüketim malları imal edebilecekleri bir gerçekten çürüyebilir plastik geliştiriyor. Şirketin araştırma ve teknoloji müdürü John Stageman’ın açıklamasına göre, şu anda şirket, glikozdaki alkalijen bakterisinin fermantasyonu suretiyle meydana gelmiş bir ürün olan plastiği üretmek için bir bitki türü üzerinde deneyler yapıyor. Ancak “polyhydroxybutyrate” denilen ürünü imal etmek, şu anda plastik eşyadan daha pahalı olmaktadır. Bu nedenle geniş ölçekli bir ticari işletme, şimdilik mümkün değil.

Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1105 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım696 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım591 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar