0 Paylaşım 56 Okunma 1 Yorum

Birleşme Değeri (Valans)

Kimyada belirli bir elementin bileşik oluşturma gücünün ölçüsüdür ve bu elementin bir atomunun herhangi bir anda oluşturabileceği farklı kimyasal bağların sayısına eşittir.

Her atom, ancak en dış elektron kabuğu eksiksiz olduğunda kendisini güvende hissettiği için, eksikliğini diğer atomlardan elektron alarak ya da onlarla elektron paylaşarak gidermeye çalışır.

Bu nedenle, elektron sayısı daha baştan tam olan neon, bileşik oluşturma konusunda fazlasıyla tepkisizdir; hatta helyum ve argon gibi gazlarla birlikte sahip olduğu bu kimyasal soğukluk ve soyluluk nedeniyle “soy gazlar” olarak adlandırılmıştır.

Öte yandan, sekiz elektronluk ikinci kabuğunda yalnızca dört elektron bulunan karbon, son derece sosyaldir ve kendini güvencede hissetmek için hemen hemen her zaman birden fazla ilişkiye ihtiyaç duyar.

Kimya çevrelerinde karbonun adını bu kadar çok duymanızın nedeni de karbonun bu etkileşim kapasitesidir. Sizin birleşme değerinize gelince, en geniş anlamıyla, dışarıdaki insanlarla etkileşime girme kapasiteniz ya da eğiliminiz demektir.

Tabii unutmayın, etkileşim birlikte yatmak zorunda olmak demek değildir.
Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İnhibitörler (Engelleyiciler)
Biyoloji
0 paylaşım1403 okunma

İnhibitörler (Engelleyiciler)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Bitkilerin pek çoğu doğal olarak gelişmelerini önleyen, ancak doğal savunma mekanizmalarının parçası olan kimyasal bileşikler üretmektedirler. Ürettikleri bu maddeler, kimi zaman ananas bitkisindeki…

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)
Biyografi, Din
0 paylaşım1062 okunma

Karl Barth (İsviçreli Kalvenci 1886 – 1968)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Hiç de öyle eğlenceli değil. Yeni başlayanlar için söyleyelim, bir önceki yüzyılın, insan ile Tanrı‘yı aşağı yukarı aynı kefeye koyup insanoğlunun ilerleyişi üzerine…

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)
Biyografi
0 paylaşım1312 okunma

Paul Tillich (Alman Lutherci 1886 – 1965)

Esra Şahin - Nis 01, 2018

Paul Tillich (ABD’ye Yerleşmiş Alman Mülteci, Lutherci) Tepeden tırnağa modern ve biraz da insan. Paul Tillich teoloji, insan sorar Tanrı yanıtlar formatına sahip,…

YORUMLAR

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar