0 Paylaşım 614 Okunma 1 Yorum

Birleşme Değeri (Valans)

Kimyada belirli bir elementin bileşik oluşturma gücünün ölçüsüdür ve bu elementin bir atomunun herhangi bir anda oluşturabileceği farklı kimyasal bağların sayısına eşittir.

Her atom, ancak en dış elektron kabuğu eksiksiz olduğunda kendisini güvende hissettiği için, eksikliğini diğer atomlardan elektron alarak ya da onlarla elektron paylaşarak gidermeye çalışır.

Bu nedenle, elektron sayısı daha baştan tam olan neon, bileşik oluşturma konusunda fazlasıyla tepkisizdir; hatta helyum ve argon gibi gazlarla birlikte sahip olduğu bu kimyasal soğukluk ve soyluluk nedeniyle “soy gazlar” olarak adlandırılmıştır.

Öte yandan, sekiz elektronluk ikinci kabuğunda yalnızca dört elektron bulunan karbon, son derece sosyaldir ve kendini güvencede hissetmek için hemen hemen her zaman birden fazla ilişkiye ihtiyaç duyar.

Kimya çevrelerinde karbonun adını bu kadar çok duymanızın nedeni de karbonun bu etkileşim kapasitesidir. Sizin birleşme değerinize gelince, en geniş anlamıyla, dışarıdaki insanlarla etkileşime girme kapasiteniz ya da eğiliminiz demektir.

Tabii unutmayın, etkileşim birlikte yatmak zorunda olmak demek değildir.
Tüm yasal hakları saklıdır!

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?
Fizik
0 paylaşım1434 okunma

Dünya’nın Kutupları Değişiyor Mu?

Murat Aslan - Nis 29, 2018

Minnesota Üniversitesi'ndeki iki jeofizikçi, Dünya'nın manyetik alan kuvvetinde, son 4.000 yıl boyunca % 50 azalma olduğunu öne sürüyorlar. Araştırmacılara göre bu azalma, Dünya'nın…

Sayıların Dili
Genel
0 paylaşım893 okunma

Sayıların Dili

Murat Aslan - Nis 29, 2018

~~ Son yıllarda İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen "Rus" gemilerinin sayısı, her yıl ortalama: 18 000. ~~ Dağılan Sovyetler Birliği’nin dışsatımının Türk Boğazları’ndan…

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama
Sağlık
0 paylaşım779 okunma

Değişik Çalışmalar Anında Meydana Gelen Kalorik Harcama

Esra Şahin - Nis 29, 2018

ÇALIŞMA Kal/Kg/dk ÇALIŞMA Kal/Kg/dk

YORUMLAR

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmıyacaktır.

Benzer Kategoriden Yazılar