Arapça Bilmenin Önemi

Dünya üzerinde toplam da 400 milyona yakın nüfusa sahip Arap ülkeleri mevcuttur. Bu ülkeler 2.8 trilyon dolar milli gelire sahiptir. En önemlisi 2 trilyon dolardan fazla dış ticaret hacmi ile Dünya ekonomisinde dikkat çekici durumdadırlar. Ülkemiz 2012 yılında 55 milyar dolarlık bir ticaret hacmi ilişkisi içine girmiştir. Her sene bu hacmin artıcağı öngörülmektedir. Arapça bilerek siz de bu ticaret ağının içine girme fırsatına sahip olabilirsiniz.
2014 yılının Eylül ayında ilk seferi yapılan Türk-Arap Ekonomi, Yatırım ve Ticaret Bakanları toplantısı gerçekleşmiştir. Bu toplantıda Türk-Arap ticaretinin gelişmesi hedeflenerek, yeni yapılacak yatırımlar hakkında konuşulmuştur.
Hükümetin 2023 hedefinde ki ticaret hacminde en büyük paya Arap ülkeleri sahip olucağı öngörülmektedir. Bu sebeple Arapça dilinden Türkçe diline olan kaliteli çeviri gereksinimleri artıcak. İş yerlerinin tanıtımları, yeni yatırımlar, görüşmeler, toplantılar, hazırlanıcak belgeler… Arapça dilini iyi bilen insanlar için adeta büyük bir fırsattır. Tercümanlık büroları, çevirmen yetiştiremicek hale gelicek ve bu talep karşılanamicağı için fırsatınız olucaktır. Kaliteli çeviri ihtiyacını karşılayabilecek kaliteli çevirmenler olmalıdır ki yanlış anlaşılmalardan dolayı kaybedilecek iş gücünü siz düşünün.
İşin bir de din boyutu vardır. Türkiye’nin çok büyük bir kısmı müslümandır. Müslümanlık dininin Kitabı olan Kuran-i Kerim Arapça yazılıdır. Özellikle bir dini yansıtan bir kitapta, kelimelerin arkasında yatan yoğun anlamları çevirisi ile hissedemezsiniz. Arapça yazılmış olan kutsal kitabımızı okumak için birçok mahallede Kuran kursları açılmıştır. Bir bakıma Arapça dili dersleri. Şuan da bu Kuran kurslarından çıkan binlerce kişi vardır, yani ülkemizde Arapça bilme oranı yüksektir.

Total
0
Paylaşım
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilicek İçerikler