Skip links

Çağımızın Hastalığı Kanser.

Kanser Nedir?

Kanser tüm dünyada ürpertici olarak görülen  bir hastalıktır. Peki neden kanser bu kadar korkutucu bir hastalık olmuştur,çünkü öldürücülük düzeyi çokyüksektir. Kanser nedir diye insanlar sürekli sorular sormuştur,Kanser bir organdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması ve tedavi edilmediği takdirde vücutta yayılarak hızlı bir şekilde ölümle sonlanmasıdır. Şuan ki şartlarda dünyada her yıl


9ile 10 milyon kişi bir çeşit kanser hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastaların 8 milyon kadarı ise aynı yıl içinde hayatını kaybetmektedir.

SIK KARŞILAŞTIĞIMIZ KANSER ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İnsan vücudundaki neredeyse tüm organlarda kanser oluşabilir. Ama her organda kanser meydana gelme olasılığı aynı mıdır? tabiki aynı değildir. Bazı organlarda kanser daha sık görülmektedir. Ne demek isteniyor?organlardan en büyük olan deri olduğu için ;deri kanseri görülme olasılığı en fazladır. Deri vücudumuzun  dış yüzeyini kaplamadığı ve dış ortamdaki etkenlerle direk  karşı karşıya olması da bunda etkendir. Ancak deri kanseri oldukça yavaş seyirli bir hastalıktır ve genellikle vücutta yayılmaz, hastaların ölümüne de yol açmaz. Bu nedenle sık görülmekle birlikte deri kanseri fazla önemsenmez. Deri kanseri dışında akciğer kanseri,


mide kanseri, gırtlak kanseri, kalın barsak kanseri ve prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türleridir. Kadınlarda sık görülen kanser türleri ise meme kanseridir. Meme kanserinden sonra kadınlarda sık görülen türler akciğer kanseri, mide ve kalın barsak kanserleri ile rahim kanseri şeklinde sayılabilir.

KANSER GÖRÜLME SIKLIĞI ARTMAKTA MIDIR?

Kanserin görülme sıklığı zaman içinde artış göstermektedir. Bu artışta zamanla  toplumlardaki yaşlı nüfusun artması ve tanı olanaklarının gelişmesinin rolü vardır. Ancak kanserin artışının temel nedeni bütün dünyada kansere neden olan faktörlerin de eskiye göre daha fazla olmasıdır.

Kanser Nedenleri Nelerdir?

Kanserin birçok çeşitlidir. Nedenleri başlıca 2 gruba ayırmak mümkündür. Bunlar
1. kişisel özellikler ;2. çevresel faktörlerdir.Kişisel özelliklerde:
ailevi yatkınlık, bazı genetik faktörler rol oynamaktadır.

Çevresel faktörlerde: kansere neden olan faktörlerin çoğunluğu çevresel faktörlerdir. Bugünkü bilgilerimize göre kansere neden olan faktörlerin %80 kadarı çevremizde bulunan faktörlerdir.Bu faktörlerin başlıcaları şunlardır:
sigara içilmesi
yanlış beslenme davranışları
sanayileşme ve bunun yol açtığı çevre kirliliği
Beslenme yaşamamız ve gelişmemiz için gereklidir.

Health food and Cancer fighting foods nutrition concept with a green boxing glove emerging out of an open broccoli vegetable as a health care metaphor for a healthy lifestyle diet rich in natural fruit and vegetables to attack tumors and fight illness.

Ancak beslenme bakımından yapılan yanlış davranışlar bazı hastalıklara, bu arada kanserin gelişmesine de zemin hazırlar. Örneğin besinler içinde fazla miktarda yağ bulunması, yiyeceklerin kızartma şeklinde hazırlanması, çok tuz tüketilmesi, hormonlu gıdaların fazlaca tüketilmesi, hayvansal kaynaklı besinlerin fazla tüketilmesi, bazı besin elementlerinin de gereğinden az tüketilmesi bazı kanserlerin meydana gelmesi bakımından önemlidir. Buna karşılık, hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdaların bolca yenmesi, taze meyve ve sebzenin bol olarak tüketilmesi, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlere yer verilmesi, yemek öğünlerinin düzenli olması, günlük kalori miktarının yeterli olması ve her gün değişik besin ögelerinin dengeli bir

şekilde tüketilmesi kanser gelişmesine karşı koruyucu rol oynar. Beslenme faktörleri ile ilgili kanser türleri arasında mide ve kalın barsak kanserleri, meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri sayılabilir. Sanayi alanında sağlanan gelişmeler bir yandan toplumda refah düzeyinin artmasına yol açarken diğer taraftan ciddi çevre kirliliğine de neden olmuştur. Sanayide çeşitli çalışma ortamlarında kullanılan maddelerin bazıları kansere neden olmaktadır. Kansere neden olan mesleksel faktörler arasında asbest, benzen, krom, nikel, kadmiyum gibi bazı metaller, vinil klorür, arsenik, rontgen ışınları ve ultraviyole (mor ötesi) ışınlar gibi çeşitli etmenler sayılabilir. Öte yandan sanayi kuruluşları çeşitli atıkları nedeniyle çevre kirliliğine yol açarlar. Bu kirlilik de bazı kanserlerin oluşunda rol oynamaktadır.

*alıntıdır.
 

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.