Skip links

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık; Bel Soğukluğu Nedir?

 Gonore (Bel Soğukluğu )  Nedir?

Gonore, cinsel ilişki ile  bulaşan erkeklerde çoğunlukla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise çoğunlukla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

Bel Soğukluğu(Gonore) Nasıl geçer?

Bel soğukluğu tamamen cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir mikro organizmadır. (“Nayserya Gonore” diye okunur, “Gonore mikrobu” olarak da kısaltılabilir) Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak “kahve çekirdeği şeklinde” gram negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler halinde bulunur. İlk defa 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanmıştır.

Bel Soğukluğu (Gonore) Başka Ne Tür Enfeksiyona Yol Açar?

Bel soğukluğu etkeni bakteri (Neisserria Gonorrhoeae) “farenjit” gibi boğaz enfeksiyonlarına da neden olur. Bu genellikle   oral sex yapan kişilerde sorun ortaya çıkmaktadır. N. Gonorrhoeae aynı zamanda kişilerde konjuktivit (gözde konjuktiva iltihabı), proktit (makad iltihabı), prostatit (prostat iltihabı), üretrit (uretra iltihabı) ve orşit (testis iltihabı) da yapabilmektedir. Doğum sırasında anneden bebeğine Neisserria Gonorrhoeae geçebilmektedir…Yapılan araştırmalarda , daha önceden Neisserria Gonorrhoeae bakterisi taşıyan anneler normal doğum sırasında bebeklerine mikrobu taşıyabilirler. Yeni doğan bebeklerde gözün “konjuktiva” adı verilen beyaz kısmı enfekte olabilir (konjuktivit) ve bu şekilde “körlük” meydana gelebilir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin gözlerine doğumdan hemen sonra bir takım antibiotikli göz damlaları damlatılmaktadır.

Yaygın Gonore (Bel Soğukluğu)Enfeksiyonu Nedir?

Gonore bakterisinin kana geçerek yayılması ile endokardit (kalbin iç dokusu iltihabı), menenjit ve gonokokkal dermatit-artrit sendromunun gelişmesine “Dissemine N. Gonorrhoeae enfeksiyonu ” adı verilir. Dermatit – Artrit sendromu, ağrısız seyreden cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterine bağlı iltihap gelişmesi ile karakterizedir.

Bel soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığı sıklıkla kişilerde belirti vermez yani “asemptomatik” seyreder. Gonore eğer belirti verirse şikayetler 1-30 gün sonra ortaya çıkar.

Bel soğukluğu genellikle cinsel ilişkiden ortalama olarak 4-6 gün sonra belirti vermektedir. Bunlar: Cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı sıvı akıntılar (irin gibi)

Pelvik İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda kısırlık nedenidir.
Adet dışı kanama (Adet düzensizliği)
Kronik kasık ağrıları
İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi (Sistit)
Sık idrara çıkma (pollaküri)
Boğaz ağrısı (farenjit) şeklindedir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Tanınır?

Bel soğukluğu, purelan (irinli) vajinal akıntı, idrar yaparken yanma- sızlama veya kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastalarda yapılan jinekolojik muayene ve alınan kültür antibiogram testleri ile tanınabilir.

Bel Soğukluğunun (Gonore)Tedavisi Nasıldır? 

Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir. Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Seftriaxon, üçüncü jenerasyon sefalosporin grubu bir antibiotiktir. Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taraması yapılmalıdır. Bel soğukluğu mikrobu barındıran kişilerde çoğu zaman Chlamydia mikrobu da bulunmaktadır. 
Gonore tedavi edilmediği takdirde kadınlarda üretra (idrar kanalı) ve fallop tüpleri geri dönüşümsüz zarar görerek sterilite (kısırlık) olabilir.Bel soğukluğu mikrobu taşıyan erkekler de genital organlara mikrobun yayılması sonucunda kısırlık problemi ile karşılaşabilmektedirler.Bu nedenle gonorede erken teşhis ile tedavi son derecede önemlidir.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.