Skip links

Şiddet Gören Kadınlara Öneriler

Birisinden size fiziksel bir darbe geldiğinde…
Birisinden size fiziksel bir darbe geldiğinde içinde olduğunuz mekandaki direk yakınındaki karakol merkezine ve ya jandarmaya giderek yaşanan kötü durum ile alakalı rapor etmelisiniz.
Ek bilgi olarak,  kontrolünüzün uygulanabilmesindeki husus herhangi bir kamu kurumuna gitmeniz lazım olur. Bedeninizdeki yaralar yok olmadan kontrole gitmek son derece önemlidir. Böyle bir sebeple rapor tutulmadan kuruma yollanmanızın uygulanması hususunda ikna edin.
Jandarma sayesinde rapor uygulanırken bulunduğunuz hususu detaylı bir yolla ifade edin, çizilen raporu incelemeden kesinlikle imzanızı atmayın. Velasıl söyledikleriniz jandarma yüzünden rapora aynı olmayan ya da hatalı yazılmışsa doğru yazılmasını talep edin ve bu durum devamında imzalayın. Kadın ve Aile den Görevli Devlet Bakanı ve İç işleri Bakanı içinde imza atılan prosedürden ötürü, rapor uygulamayan jandarmalar için ceza uygulaması yapılır, rapor tutmaması hususunda jandarmaya bu durumu ifade edin ve yardımını esirgediğini ifade edin. Raporun jandarma amiri için imza atılmış herhangi bir kopyasını kesinlikle siz ne olur ne olmaz edinin.
Polis ya da jandarma merkezi dışında bir yazı ile direk Cumhuriyet Başsavcılığına da gitmek bir çözümdür.
Bu bilgiye ek olarak, fiziksel bir darbe yapan şahıs kocanız ya da kocanızın dışında ayrı bir kadın veya erkek üyesiyse yuvadan sürgün edilmesi amacı ile tekrardan bir yazı sayesinde Aile ile alakalı Mahkemeye gidebilirsiniz. Aslında hususu bilen Cumhuriyet Savcısı’nın da gereken önlemleri uygulaması amacı ile kendiliğinden Aile ile alakalı Mahkeme’ye gitmesi lazımdır.
En başta sağlık kurumunu tercih etmişseniz durumunuzu sağlık kurumu polisiyle konuşmanız sizin için önemlidir. Dava açılması hususunda kesin net bilgi söylememişseniz bile, her hangi bir sağlık kurumuna giderek hususu kadın doktorunuzla konuşabilir, kontrolünüzün uygulanıp hususun yazılı belge altında oluşmasını netleştirebilirsiniz. Doktorlar kadın kurban sırrını korumak sorumluluğundadırlar.
Gidebileceğiniz kurumlar:

 • Karakollar
 • Sağlık kurumları
 • Savcılık
 • Sosyal Hizmetler Kurumları
 • Alo 183 (Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı)
 • Kadın Birlikteliği Büroları
 • Yardım Kuruluşları
 • Mor Çatı vb. kadın örgütleri

Kriz anında aranacak numaralar:

 • Polis imdat – 155
 • Jandarma – 156
 • Ambulans –112
 • Sosyal Hizmetler – 183
 • Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı- 0212 656 96 96

Kurtarma planı uygulamalısınız:

 1. Her hangi bir fiziksel darbede yuvamı terk etmeye karar verirsem ulaşabileceğim mekanlar bu budur: ___________.
 2. Her hangi bir olayda yuvadan seri bir yolla terk etme durumum olursa, hazır olmuş her hangi bir bagaj bulundurabilir ve bagajı gizlide tutabilirim. (Bulunan bagajın içindekiler : Para, gerekli dökümanlartekstil ürünleri, anahtarlar bulunmalı)
 3. Fiziksel darbeden ___________ a söz edebilirim ve ayrıca fiziksel darbe durumunda olduğu taktirde karakola telefon etmelerini ikna edebilirim.
 4. Oğul veya kızlarımın, dostlarımın veya aile fertlerimin yardımcı olması amacı ile o kişilerle aramızda böyle bir şifre dillendirebilirim: _____________.
 5. Tartışma başladığında daha güvenli olan şu odaya gidebilirim: ____________.
 6. Baya hayatımı güzel geçirebilmek amacı ile ______________ gününde başka bir banka hesabı başlatacağım.
 7. Önemli numaraları _____________ ‘ya kayıt edeceğim.
 8. Acil konuşmalar amacı ile her hangi bir kontör veya demir metalik sahibi olacağım. Kontörlü olmayan akıllı telefondan uygulama kullanmayacağım, nedeni ise önümüzdeki ay çıkan ay sonu fatura raporunda kullandığım telefon bilgileri gözükecektir. Durum, ulaştığım bir kurumun numarası ise eğer kurumda bulunan insanların hayatını da tehlike etmiş durumunda kalırım.
 9. Ödünç para isteyebileceğim şahıslar: _________________________
 10. Oğul ya da kızlarımla beraber kaçma planımın tatbikatını uygulayacağım.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.